Co zawiera serwis Medicogen.pl?

Na stronie www.Medicogen.pl znajdą Państwo między innymi:
• wyczerpujące informacje na temat testów DNA na ojcostwo
• bazę artykułów z zakresu genetyki i testów DNA na ojcostwo
• rzetelne porady ekspertów

Elektroniczna wersja ulotki Medicogen.plNamnożenie materiału genetycznego

Oczyszczony DNA musi zostać namnożonony w reakcji zwanej reakcją PCR (łańcuchową reakcją polimerazy, polymerase chain reaction). Reakcja ta umożliwia wielokrotne powielenie cząsteczek DNA dzięki czemu nawet minimalna ilość materiału genetycznego uzyskanego z izolacji wystarczy do dalszych analiz.

Do próbek z wyizolowanym DNA dodany zostaje enzym polimeraza DNA, który katalizuje reakcję syntezy nowych cząsteczek DNA. Próbki zostają następnie umieszczone w termocyklerze, który cyklicznie podgrzewa i ochładza mieszaninę reakcyjną. Każdy taki cykl podwaja ilość DNA w próbce. Podniesienie temperatury powoduje rozplecenie się dwuniciowego DNA, polimeraza przyłacza się do każdej z rozplecionych nici i rozpoczyna syntezę nowej, wykorzystując starą jako wzorzec. Taki mechanizm zapewnia, że pod koniec reakcji pcr otrzymamy ogromną ilość nowych cząsteczek DNA z ktorych każda będzie wierną kopią pierwowzoru.

Dodatkowo do próbek dodaje się tzw. startery, są to krótkie, specjalnie oznakowane fragmenty DNA, komplementarne tylko do wybranych, konkretnych miejsc w ludzkim genomie. Ich użycie zapewnia, ze powieleniu ulegną tylko interesujące nas fragmenty DNA, wykorzystywane do badania pokrewieństwa, a nie cały genom.

Uzyskana w ten sposób fragmenty DNA poddawane są następnie rozdziałowi elektroforetycznemu.

Porady

W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości prosimy o kontakt z naszymi ekspertami:
Znasz kogoś dla kogo informacje na stronie www.Medicogen.pl będą przydatne? Powiedz o nas swoim znajomym: medicogen@medicogen.pl
infolinia: 61 851 02 11